Kas oskad demagoogia ära tunda?
Proovi järgi!
Test 1. Kas näidete näol on tegemist demagoogiaga?
“Demagoogiat kasutati juba Vana-Roomas, see on alati olemas olnud ning sellest ei olegi võimalik lahti saada.”
See on demagoogia. See, et midagi on kestnud väga kaua aega, ei tähenda et see oleks iseenesest õige või et seda olukorda ei saaks muuta. Tegemist on demagoogiavõttega “läbi aegade” (argumentum ad antiquitatem).
Õige, see on demagoogia. See, et midagi on kestnud väga kaua aega, ei tähenda et see oleks iseenesest õige või et seda olukorda ei saaks muuta. Tegemist on demagoogiavõttega “läbi aegade” (argumentum ad antiquitatem).
“Majanduskriis ja jätkuv odavtööjõu immigratsioon surub eestlasi hoopis riigist välja. Idaslaavlaste massiline sisseränne teravdab niigi väga keerulist lõimumisprobleemi, tekitab julgeolekuprobleemi ning kiirendab ühiskonna vananemist. Massiimmigratsiooni jätkumise korral muutub Eesti idaslaavi provintsiks.”
See on demagoogia. Seisukoha seletamise (kuidas täpselt saavad eestlased riigist välja surutud?) ja tõestamise (kas meil on idaslaavlaste massiline sisseränne, massiimmigratsioon?) asemel hirmutatakse lugejat ebaproportsionaalsete negatiivsete tagajärgedega, nt et Eesti muutub hoobilt idaslaavi provintsiks. Tegemist on demagoogiavõttega “häda tuleb” (argumentum ad baculum).
Õige, see on demagoogia. Seisukoha seletamise (kuidas täpselt saavad eestlased riigist välja surutud?) ja tõestamise (kas meil on idaslaavlaste massiline sisseränne, massiimmigratsioon?) asemel hirmutatakse lugejat ebaproportsionaalsete negatiivsete tagajärgedega, nt et Eesti muutub hoobilt idaslaavi provintsiks. Tegemist on demagoogiavõttega “häda tuleb” (argumentum ad baculum).
“Laialt on teada, et liikumine toetab vaimset tervist. Tartu ülikooli liikumislabori uuringud näitavad, et koolipäevadel liigub 7–13-aastastest Eesti õpilastest piisavalt vaid iga neljas. Ligikaudu viiendik lastest ei liigu ühelgi päeval minimaalsel soovituslikult tasemel. Liikuvad lapsed õpivad paremini, nende suhted eakaaslastega on paremad ja nii nende füüsiline kui ka vaimne tervis on parem. Soomes 30 aastat kestnud uuringu tulemuse põhjal saab öelda, et aktiivsed lapsed saavad paremaid hindeid ja tulevikus kõrgemat palka ning on vähem töötud.”
See ei ole demagoogia. Siin saaks kindlasti paremini lahti seletada vaimse tervise seoseid paremate õpitulemustega või õnnelikuma eluga, ent üldiselt on siin seisukohas olemas loogilised seosed seletuse ja tõestuse ja ka järelduse vahel.
Õige, see ei ole demagoogia. Siin saaks kindlasti paremini lahti seletada vaimse tervise seoseid paremate õpitulemustega või õnnelikuma eluga, ent üldiselt on siin seisukohas olemas loogilised seosed seletuse ja tõestuse ja ka järelduse vahel.
“Majanduse struktuurimuutused peaksid toimuma loomulikult, mitte et kusagilt mingi nähtamatu riigi käsi tuleb ja ütleb mingile osale ettevõtjatest, et teid pole enam vaja. Inimesed, kes on 20 aastat oma ettevõtet üles ehitanud, perega töötanud, pidanud kohvikut või saeveskit ja nüüd nad ei saa enam tööd teha, seepärast et elekter on läinud nii kalliks ja valitsus ütleb neile, et kuulge, aitab, struktuurimuutus on, pange oma pillid kotti. See on täiesti ebaõiglane eesti ettevõtjate suhtes ja meil on vaja lahendada ära see elektrihindade küsimus.”
See on demagoogia. Või siis see võib olla demagoogia. Nimelt, üksikud ja võib-olla tõesti hirmsad näited ei tõesta päriselt, et midagi ei tuleks teha. Mingi muudatuse või plaani puhul tuleb kaaluda kõiki aspekte, mitte valida välja ja jääda rõhutama ühte ja õudset üksiknäidet (inimesed, kes peavad ettevõtte sulgema). See ei tähenda, et üksikuid näiteid ei tohiks tuua – tohib ja peab, aga vigaseks läheb loogika siis kui ainult selliste näidete või ühe näite peale lootma jäädakse. Demagoogiavõtte nimi on “vaesed kannatajad” (argumentum ad misericordiam).
Õige, see on demagoogia. Või siis see võib olla demagoogia. Nimelt, üksikud ja võib-olla tõesti hirmsad näited ei tõesta päriselt, et midagi ei tuleks teha. Mingi muudatuse või plaani puhul tuleb kaaluda kõiki aspekte, mitte valida välja ja jääda rõhutama ühte ja õudset üksiknäidet (inimesed, kes peavad ettevõtte sulgema). See ei tähenda, et üksikuid näiteid ei tohiks tuua – tohib ja peab, aga vigaseks läheb loogika siis kui ainult selliste näidete või ühe näite peale lootma jäädakse. Demagoogiavõtte nimi on “vaesed kannatajad” (argumentum ad misericordiam).
“Karjäärile keskendunud valitsuse liikmed ei suuda enda isiklikest valikutest ja nende õigustamisest kaugemale vaadata ega näha täit pilti rahvastikuprobleemidest, mis terendavad juba käega katsutavas tulevikus.”
See on demagoogia. Oma seisukoha tõestamiseks tuuakse välja vastaspoole isikuomadusi, mitte ei tegeleta sisuliste küsimustega. Püütud on vähendada valitsuse autoriteeti ja ekspertsust väites, et kuna nad tegelevad rohkem karjääriga, siis nad ei saa pere- ja rahvastikuprobleemidest aru. Vastase ründamine ei ole kunagi sisuline kriitika vastaste poolt välja pakutud plaanidele või lahendustele. Siin oli kasutusel demagoogiavõte “vaata, milline sa ise oled” (argumentum ad hominem).
Õige, see on demagoogia. Oma seisukoha tõestamiseks tuuakse välja vastaspoole isikuomadusi, mitte ei tegeleta sisuliste küsimustega. Püütud on vähendada valitsuse autoriteeti ja ekspertsust väites, et kuna nad tegelevad rohkem karjääriga, siis nad ei saa pere- ja rahvastikuprobleemidest aru. Vastase ründamine ei ole kunagi sisuline kriitika vastaste poolt välja pakutud plaanidele või lahendustele. Siin oli kasutusel demagoogiavõte “vaata, milline sa ise oled” (argumentum ad hominem).
"Saan aru, et Reformierakond on selle olulise demokraatliku põhimõtte 17 valitsuses veedetud aasta jooksul unustanud. Küllap just seetõttu peavad reformierakondlased täiesti tavapärast valitsuskoosseisu muutust lausa riigipöördeks. See on selge märk, et Reformierakond on enda arvates muutunud riigiparteiks, ilma kelleta kukub elu Eestis kokku. Vabandage paralleeli eest, aga Reformierakond on Eesti Ühtne Venemaa."
See on demagoogia. Siin on kasutatud võtet, kus vastaspoole seisukoht tõlgendatakse ümber pea ekstreemses vormis selleks, et enda jaoks lihtsustada oponentide seisukohtadele või sammudele vastu vaidlemist. Emotsioonidele rõhuva tõlgenduse puhul on kuulajal lihtne unustada, milline oli teise poole esialgne sõnavõtt ja minna kaasa ülepaisutatult negatiivse või hirmutava kujutluspildiga. Demagoogiavõtte nimi on “hernehirmutis” ehk vastase seisukoha äärmuslikuks tõlgendamine.
Õige, see on demagoogia. Siin on kasutatud võtet, kus vastaspoole seisukoht tõlgendatakse ümber pea ekstreemses vormis selleks, et enda jaoks lihtsustada oponentide seisukohtadele või sammudele vastu vaidlemist. Emotsioonidele rõhuva tõlgenduse puhul on kuulajal lihtne unustada, milline oli teise poole esialgne sõnavõtt ja minna kaasa ülepaisutatult negatiivse või hirmutava kujutluspildiga. Demagoogiavõtte nimi on “hernehirmutis” ehk vastase seisukoha äärmuslikuks tõlgendamine.