Ekspert: roheline Evelyn Sepp sai Eesti 200 juhilt, välisminister Margus Tsahknalt eilses ETV valimisväitluses lüüa - Tark Valija

Ekspert: roheline Evelyn Sepp sai Eesti 200 juhilt, välisminister Margus Tsahknalt eilses ETV valimisväitluses lüüa


Autor: Eva Marta Sokk, Eesti Väitlusseltsi võistlusväitluse suuna juht


Evelyn Sepp unistab sotsiaalsest Euroopast, kus inimesed ei allu propagandale, kuid kipub unistuse selgituseks kasutama levinud demagoogiavõtteid.

Nagu suures osas Euroopa Parlamendi valimistega seotud debattides, said ka täna põhilisteks teemadeks julgeolek ja majanduskasv. Kuigi võiks arvata, et teemad on erakondades ristipõiki läbi arutatud ja puust ja punasest selgeks tehtud, tundus kohati nagu Sepp kuuleks selleteemalisi küsimusi esimest korda.

Rääkides majanduse arengust toob Tsahkna selgeid põhjendusi, miks on oluline tuua Eestisse välisinvesteeringuid ning nimetab erinevaid valdkondi, kuhu neid suunata. Selmet reageerida sisuliselt küsimusele, kasutab Sepp hirmutamistaktikat, tuues näiteid katastroofilistest keskkonnamõjudest ilma neid kuidagi tõestamata.

Põhjendustest jäi puudu ka mitmetes teistes küsimustes, näiteks rääkides Hiina mõjuvõimust erinevate maavarade importimises. Saatejuhi küsimusele, kuidas saada vabaks Hiina mõjuvõimust olukorras, kus Sepp on vastu maavarade kaevandamisele, kõlab vastuseks, et peame saama lahti Hiina mõjuvõimust mitte ühegi lahenduseta, kuidas seda teha võiks. Sepp jääb väite tasandile öeldes, et tootmise peab tooma Euroopasse, kuid ei too juurde plaani, kuidas seda teha.

Julgeoleku küsimuses kaldub Sepp taaskord demagoogia valdkonda, süüdistades opponenti tegemata töös, kui too oli kaitseminister. Tsahkna analüüsib kaitseinvesteeringute probleemi mitmetahulisemalt, kuid mõlemalt debatis osalejalt jäävad puudu selgitused, kuidas Euroopa Parlamendi tasandil probleemi lahendada.

Ukraina toetamise teemal on taaskord Tsahkna konkreetsem kui Sepp. Kuigi Tsahka keskendub suuresti Eesti siseriiklikule protsessile, seob ta selle kaudselt Euroopas pretsedendi loomisega. Sepa suust kostuvad küll loosungid Ukraina toetamise ja üles ehitamise kohta, kuid arusaamatuks jääb, mida konkreetset Euroopa Parlament peaks Roheliste arvates selles küsimuses ette võtma.

Euroopa Liidu laienemise teemal selgitavad mõlemad väitlejad põhjuseid, miks see on Eestile kasulik. Siingi on Tsahkna sõnavõtt konkreetsem ning viitab tagasi saates varem kõlanud teemadele.

Debati võtab hästi kokku saatejuhi viimane küsimus Sepa ja Tsahkna unistuste Euroopa kohta. Sepa sõnul tahavad Rohelised Euroopat, kus pole sotsiaalselt mahajäänuid, kes ei allu propagandale. Analüüsides just kuuldud debatti, on raske leida argumente või mõtteid, mis seda visiooni ellu võiks viia. Tsahkna unistus Euroopast, kus pole sõda ja Eesti võtab Euroopa Liidust kasu, mis võtta annab, on aga märksa usutavam ning kajab läbi terve debati.

Vaata järgi: Esimene stuudio

Artikkel ilmus Delfis.

Viimati lisatud