KOV ja kodanikuühiskonna faktileht
Autor: Kersten Kattai, Tallinna Ülikool
RIIGIVALITSEMINE, KODANIKUÜHISKOND, DEMOKRAATIA, REGIONAALARENG
Täpsem fookus: kohalikud omavalitsused ja regionaalareng
Kohaliku omavalitsuse autonoomia
Euroopa riikide kohaliku omavalitsuste autonoomia erinevaid komponente võrdlev kohaliku omavalitsuse autonoomia indeks (Ladner jt 2019, 2021) näitab kätte Eesti kohalike omavalitsuste toimimise ning kohalike omavalitsuste ja riigi kesktasandi suhete kitsaskohad. Selleks on nõrk finantsautonoomia ja vähene juurdepääs kesktasandi poliitika kujundamisele. Nendes aspektides jääb Eesti omavalitsuskorraldus maha isegi Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest. Kohalike omavalitsuste suured tegutsemisvabadused oma poliitika kujundamisel ja elu korraldamisel jäävad sisutühjaks kui selle realiseerimiseks puuduvad finantsilised võimalused. Eesti omavalitsuste tulud koosnevad valdavalt keskvalitsuse toetustest, millest nö ilma sildita osa annab võimaluse otsustada kulude üle, kuid sildiga osa kirjutab ka ette, milleks tuleb eraldatud raha kulutada. Seega omavalitsustel võimalused juhtida oma kulusid, aga mitte tulusid.
Joonis 1. Kohaliku omavalitsuse autonoomia indeksi keskmised näitajad Eesti, Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ja Põhjamaade võrdluses 2020. aastal. Allikas: http://local-autonomy.andreasladner.ch/downloads/
Kohaliku omavavalitsuse finantsautonoomia
Valimislubadus | Kommentaar |
Isamaa
· reformib kohalike omavalitsuste finantsvabaduse ja -võimekuse suurendamiseks omavalitsuste tulubaasi moodustamise põhimõtteid, otsides võimalusi sihtotstarbeliste eraldiste üleandmiseks tulubaasi ja võtta tulubaasi kujunemisel aluseks ka pensionitulu ning töökohtade ja elukohtade paiknemine Reformierakond · Suurendame kohalike omavalitsuste finantsautonoomiat. Tasakaalustame valglinnastunud piirkondade keskuste tulubaasi, et tulla toime üha kasvavate sotsiaalvaldkonna- ning halduskuludega. Selleks, et omavalitsus saaks pakkuda paremaid teenuseid, võimaldame kohalikele omavalitsustele suuremat paindlikkust kohalike maksude kehtestamisel SDE · Suurendame kohalike omavalitsuste tulubaasi, sh tasandusfondi mahtu, ning tõstame laenupiiri, et omavalitsused saaksid tagada hariduse, hoolekande, kultuuri ja muude eluks vajalike teenuste kättesaadavuse kõikjal Eestis. · Võimaldame kohalikel omavalitsusel kehtestada täiendavaid kohalikke makse (nt ummikumaks suuremates linnades, turismimaks). KE · Kohalike omavalitsuste osakaalu suurendamist Eesti elu korraldamisel. Suurendame omavalitsuste otsustusõigust ning jätkame kohalike omavalitsuste tulubaasi tugevdamist. Kohalikel omavalitsustel peab olema piisav rahaline ressurss oma ülesannete täitmiseks. · Suurendada kohalike omavalitsuste otsustuspädevust ning eelarvet. Riigi tasandil tuleb lahendada ainult üldriikliku tähtsusega küsimusi. Riigi keskvalitsus, kohalikud omavalitsused, nende liidud ja muud koostöövormid peavad moodustama hästitoimiva mitmetasandilise valitsemise süsteemi Eesti 200 · Muudame kohalike omavalitsuste rahastamismudelit nii, et neil tekiks otsene motivatsioon tegeleda ettevõtluse arengu toetamisega. Selleks peab tulevikus kohalikele omavalitsustele laekuma osa ettevõtete käibemaksust. · Algatame kohaliku omavalitsuste finantsvõimekuse lahendusteks vajaliku arutelu. · Anname inimestele õiguse suunata osa oma tulumaksust oma teise elukoha omavalitsusse, et saada sealt vastu kohalikul tasandil vajalikke teenuseid, kaotamata võimalust teenustele peamise elukoha omavalitsuses. Rohelised · Võimestame kohalikke omavalitsusi, andes neile maksude kehtestamisel rohkem õigusi – näiteks võimaldame kohalikke turismi-, saaste- ja ressursimakse ning sihtotstarbelisi makse. · Suurendame kohalike omavalitsuste tulubaasi, andes praegusest suurema osa üksikisiku tulumaksust omavalitsuse käsutusse. Vaatame üle omavalitsuse tulud ja kohustused, et need oleksid omavahel proportsioonis. · Muudame tasandusfondist raha jaotamise põhimõtteid.Tasandusfond peab arvestama ääremaaliste omavalitsusüksuste tegeliku kuluvajadusega. |
Erakondade valimisprogrammides on regionaal- ja kohaliku omavalitsuse valdkond põhjalikult kaetud. Võtmeväljakutsete määratlemine on erakondadel sarnane, mis lubad oodata, et valdkonna arengud jõuavad poliitika kujundamise päevakorda. Lahendused väljakutsetele mõningal määral varieeruvad, kuid need ei ole nii konfliktsed, et võiksid teineteist tasakaalustades välistada. Kohalike omavalitsuste tulubaasi suurendamise vajadust näevad ühtmoodi kõik erakonnad, kes oma valimisprogrammi avalikustanud.
KOVide kuluautonoomia suurendamisega on valikud üsna lihtsad. Nii lubab lisamaa otsida võimalusi omavalitsustele eraldatava raha sihtotstarvet vähendada ja Sotisaaldemokraadid suurendada tasandusfondi mahtu ja laenupiiri. Rohelised oluliseks inimese makstavast tulumaksust senisest suurema osa omavalitsuste käsutusse anda ja tasandusfondi ääremaalisuse parameetri tugevdamist. Keskerakond lubab KOVide tulubaasi tugevdamist, täpsustamata, millisel viisil. Need on kõik asjakohased ja lihtsasti rakendatavad meetmed, sest on ka juba täna kasutusel.
Tuluautonoomia suurendamine on fookuses Reformierakonnal, SDE-l, Eesti 200 ja Rohelistel. Teed selleks on mõnevõrra erinevad. Reformierakond tahab võimaldada suuremat paindlikkust kohalike maksude kehtestamisel ja arvestada pensionitulu ning töö- ja elukohtade paiknemist. Ka SDE ja Rohelised peavad vajalikuks kohalike maksude kehtestamise võimaldamist tuues välja keskkonnahoiu ja turismiga seotud makse – ummikumaks ja saastemaks ning turismimaks. Need maksud on liiga marginaalsed, et võimaldaksid otsustavalt suurendada omavalitsuse tulusid, kuid on arutelu aluseks asjakohased. Eesti 200 soovib, et KOVide rahastamine oleks enam seotud ettevõtluse arengu toetamisega – lahendusena näevad nad, et osa ettevõtete käibemaksust lakuks KOVidele. Samuti näevad nad ette, et inimesed saaksid oma tulumaksu jagada kahe elukoha vahel. Senised debatid käibemaksust osa omavalitsustele suunata on kinni jäänud väljakutsesse defineerida territoriaalselt käibe tekkimise kohta, nt e-poodide, platvormide, rahvusvahelise (globaalse) haardega ettevõtete puhul. Mitme elukoha defineerime toob väljakutsed kodanikuõiguste kasutamisel (nt kas siis saab ka mitmes kohas valija olla) ja teenuste planeerimisel (nt kas lasteaia koht tuleks tagada kahes elukoha omavalitsuses). Sellise küsimuste lõpuni arutamiseks ja poliitilise valikute tegemiseks on nende määratlemine valimisprogrammides kindlasti vajalik.
Kokkuvõtteks nii KOVide kulu- kui tuluautonoomia suurendamine on selgelt erakondade agendas. Võimalikud lahendused selleks on esitatud piisavalt mitmekesiselt, et nende pinnalt reaalselt rakendatavaid valikuid teha.
|
Regionaalne areng
Kohaliku omavalitsuse autonoomia radaris välja toodud KOVide vähene juurdepääs kesktasandi poliitika kujundamises osalemiseks ilmestavad näited, kus omavalitsustele antakse neid oluliselt puudutava reformi kooskõlastamiseks üks tööpäev (22-1115/01.) või kus kohalike omavalitsuste kui põhiseadusliku institutsiooni esindusorganisatsiooni Eesti Linnade ja Valdade Liitu käsitletakse samaväärsena suvalise mittetulundusühinguga. Neid näited saab muuta halduspraktikaga. Poliitilisi valikuid aga vajab regionaalsee arengu kreeni vähendamine, mida senine regionaalpoliitika ei ole suutnud. Käärid elaniku kohta loodud SKP-st on maakondade võrdluses kuni kolme kordsed (joonis 1). Senised juurdunud tegevused ei kipu regionaalarengu tagamisel edu tooma, mistõttu on asjakohane on otsida valimisprogrammidest uudseid tegevusi.
Joonis 2. Eesti maakondade SKP elaniku kohta osakaaluna (%) Eesti keskmisest 2021. aastal. Allikas: Statistkaamet, RAA0050
Grupp eri ülikoolide ja uurimiskeskuste eksperte tuginedes ulatuslikule eksperthindamisele pakkus 2020. aastal välja ettepanekud regionaalne juhtimise mudeli muutmiseks (Eesti regionaaltasandi arengu analüüs, 2020). Raportis väljapakutust alustatakse 2023. aastal Kesk-Eestis ja Lõuna-Eesti regionaalsete arengulepete ja nõukogude formaati piloteerimisega.
Regionaalne areng
Valimislubadus | Kommentaar |
Isamaa
· toetab omavalitsuste innovatsiooni, omavalitsusmudeli uuendamist ja regionaalseid arenguleppeid omavalitsuskorralduse ja pakutavate teenuste parandamiseks toetab regionaalse arengu aluse ja maaelu jätkusuutlikkuse tagatisena tugevaid, asulatega hästi ühendatud maakonnakeskuseid, mis suudavad pakkuda kvaliteetseid avalikke teenuseid · suurendab maakondliku tasandi arenduskeskuste osalust maakonna arengut toetavate Euroopa Liidu ja riigieelarveliste toetusmehhanismide disainimisel ja kasutamisel Reformierakond · Loome regioonid ning regionaalsed nõukogud, et luua meetmeid täpsemalt ning vajaduspõhisemalt. Eestis võiks olla 5 regiooni (Lääne-Eesti ja saared; Ida-Virumaa; Kesk-Eesti, Lõuna-Eesti ja Harjumaa). Vahendid jaotatakse regioonide vahel ning meetmed sisustatakse maakondlike arenduskeskuste ning riigi koostöös regionaalses nõukogus. Rahastamisobjektide pingerea koostab regionaalne nõukogu. Tänased maakondade strateegiad on liialt väikese mastaabiga strateegiliste otsuste tegemiseks. Regionaalsed strateegiad toetaksid kogu regiooni arengut ning regioonide loomine soodustaks koostööd omavalitsuste vahel. · Loome piirkondliku eripära ja nutikat spetsialiseerumist toetavad regionaalprogrammid. Eesti piirkonnad on väga omanäolised, ning erinevate tugevuste ja nõrkustega – sellega peab toetusmeetmete väljatöötamisel arvestama, et saavutada parimaid tulemusi (näiteks põlevkivitööstus Ida-Virumaal või puit ja mahetoit Kagu-Eestis). KE · Soodustada ettevõtluse arengut ja töökohtade loomist piirkondades läbi regionaalprogrammide, toetuste ning riiklike tagatiste · Rakendada regionaalarengu tegevuskava, milles kõik riiklikud meetmed peavad olema prioriseeritud piirkondade arengule. Langetame omaosalust ja pakume soodsamaid tingimusi inimestele, ettevõtetele ja omavalitsustele projektides osalemiseks. SDE · Ühtlustame riigi regionaalhaldust, et vajalikud riiklikud teenused oleksid piirkonniti paremini kättesaadavad ning riigiasutuste, kohalike omavalitsuste ning vabaühenduste ja ettevõtete koostöö piirkondades oleks tulemuslikum · Loome maapiirkondadesse 15 000 uut tasuvat töökohta, investeerides selleks 500 miljonit eurot. Koostame selle tarvis ühise investeerimisplaani kohalike omavalitsuste, ettevõtjate ja töötajate esindajatega Eesti 200 · Rakendame ettevõtluse elavdamiseks ja töökohtade loomiseks maapiirkondades dividendidelt makstava tulumaksu 5% soodustuse ettevõtetele, kes on teinud üle 10 miljoni euro suuruseid investeeringuid põhivahenditesse väljaspool Tallinna ja Harjumaad
|
Reformierakond ja Isamaa on välja toonud regionaalsete arengulepete ja regionaalsete nõukogude loomise vajaduse. Sellega saab alanud Lõuna- ja Kesk-Eestis alanud pilootprogramm ka vajaliku poliitilise tellimuse. Reformierakond täpsustab, et Eestis oleks optimaalne 5 regiooni ja et regionaalsetel nõukogudel oleks otsustav arvamus regionaalsete investeeringute pingerea koostamisel. Lisaks plaanib Reformierakond luua eripära ja nutikat spetsialiseerumist toetavad regionaalprogrammid. Mõlemad on positiivsed ja asjakohased algatused. Võimalike regioonide määratlemine ja nende piiride tõmbamine on lõppkokkuvõttes poliitiline valik. Keskerakond näeb regionaalse arengu tagamiseks lahendust regionaalarengu tegevuskavas, millest lähtudes kujundada tuleks riiklikud regionaalprogrammid. SDE näeb keskse lahendusena meedet, millega loodaks maapiirkondadesse 15000 uut töökohta. Vastavasse investeerimisplaani kavatakse kaasata KOVid, ettevõtjad ja töötajate esindajad.
Nende lubaduste ühisosa otsides oleks regionaalsed nõukogud ja arengulepped igati sobilikud vastavate valikute (regionaalprogrammid, investeerimisprogrammid jt) langetamiseks. Eesti 200 toob välja lubaduse jaotada Eesti kaheks regionaalse piirkonnaks (Tallinn ja Harjumaa ning ülejäänud Eesti), et suunata 2/3 EL ettevõtluse arendamise toetustest väljapoole Harjumaad. Lisaks rakendada suuri investeeringuid tegelevatele ettevõtete dividendide tulumaksusoodustus.
Kavandatud tegevused regionaalarengu valdkonnas annavad optimismi valmidusest muutusteks. Regionaalsed arengulepped ja nõukogud võiksid kujuneda üheks meetmeks, mis annavad omavalitsustele ja piirkondadele sisendi kesktasandi poliitika kujundamisse – suurendades valdkonnapoliitikates regionaalset eripära arvestavaid lahendusi. |
Allikad:
Ladner, A., Keuffer, N. and Bastianen, A. (2021). Local Autonomy Index in the EU, Council of Europe and OECD countries (1990-2020). Release 2.0. Brussels: European Commission.
Ladner, A., Keuffer, N., Baldersheim, B., Hlepas, N., Swianiewicz, P., Steyvers, K. and Navarro, C. (2019). Patterns of Local Autonomy in Europe. Basingstoke: Palgrave Macmillan
Lääne, Sulev; Kattai, Kersten; Sootla, Georg; Lepik, Katri-Liis; Viks, Ave; Saar, Indrek; Sepp, Veiko; Noorkõiv, Rivo; Mäeltsemees, Sulev; Olle, Vallo; Lõhmus, Mikk (2020). Eesti regionaaltasandi arengu analüüs. Regionaalse valitsemise mudelite kujundamise ettepanekud. 1−56. https://www.hol.ee/index.php?id=eesti-regionaaltasandi-analuus-536