Meediakajastused ja artiklid

VALIMISKONTROLL|Kas Eesti 200 KOV-programmis seisev lubadus koostada seadus käib ikka hea valimistavaga kokku?

TSITAAT

Erakonna Eesti 200 tänavusügiseste kohalike omavalitsuste valimiste programmis on lubadus "Koostame uue kohalike omavalitsuste korraldamise seaduse, kus sätestame selged nõuded hea tava järgimise, huvide konflikti vältimise ja eetilise käitumise osas."  

MÕISTED

Seaduse loomise protsessis kasutatakse seaduse teksti kohta erinevaid mõisteid - "seaduseelnõu" ja "seadus". "Seaduseelnõu" tähistab väga lihtsustatult seaduse mustandit. See on tekst, mis võetakse koostamise aluseks ja mida hakatakse riigikogus täiendama. Ehk seaduseelnõu on potentsiaalne seaduse tekst. "Seadus" on tekst, mis on riigikogus kinnitatud ning juba presidendile välja kuulutamiseks edasi antud - nii-öelda seaduse puhtand.

KONTROLL

Hea valimistava näeb ette, et vastavatel valimistel esitatavad lubadused käivad kokku parajasti valitava esinduskogu pädevusega. Kontrollime, kas see valimislubadus on kohaliku omavalitsuse pädevuse piirides. Seadusloome on üldlaastus nelja-etapiline protsess: luuakse seaduseelnõu, otsustatakse seaduse koostamise algatamine, toimub 3 lugemist riigikogus ning viimaseks kuulutatakse seadus välja. Lugemiste käigus täiendatakse seaduse teksti riigikoguliikmete ettepanekutest lähtuvalt. Seaduseelnõu koostatakse enamasti valitsuse poolt ministeeriumite eestvedamisel. (Riigikogu; Seadusloome) Vastavalt põhiseadusele on seaduseelnõu algatatamise pädevus riigikogu liikmel, parlamendis tegutseval fraktsioonil, riigikogu komisjonil ja Eesti valitsusel. (Põhiseaduse muutmist võib algatada ka president.) (Eesti Vabariigi põhiseadus § 103).

Seega kohaliku omavalitsuse pädevuses seaduse algatamine ega koostamine ei ole.

OTSUS

Puudulik

Eesti 200 võib seadusloome protsessiväliselt seaduseelnõu koostada või osaleda seaduseelnõu kirjutamisel. Siiski, kohaliku omavalitsuse tasandil ei ole pädevust esitada seaduseelnõud riigikogule seadusmuudatuse alustamiseks. Samuti ei saa ükski erakond üksi koostada ühtegi seadust. Seega ei ole Eesti 200 lubadus koostada uus kohalike omavalitsuste korraldamise seadus kooskõlas kohaliku omavalitsuse pädevusega ning ei täida head valimistava. Faktikontroll kontrollib ainult kas väljaütlemised lähevad hea valimistavaga kokku ja ei soosi ega kritiseeri ühtegi erakonda ega maailmavaadet.
Artikkel ilmus Eesti Päevalehes

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Faktikontrolli KOV-valimiste eri eesmärk on kontrollida kohaliku omavalitsuse volikogu valimistega seotud väiteid, valimislubadusi ja väljaütlemisi, et tagada võimalikult faktipõhine ja valimistega seotud ühiskondlik arutelu. KOV-eri kontrollid järgivad samu faktipõhisuse, läbipaistvuse ja erapooletuse põhimõtteid ning kontrolli protsessi nagu tavalised kontrollid. Projekti rahastatakse Aktiivsete Kodanike Fondi toetusest, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga. KOV-eri kontrollidele antakse üks viiest hinnangust: eeskujulik, hea, nii ja naa, kasin, ja puudulik. Faktikontroll kontrollib ainult kas väljaütlemised lähevad hea valimistavaga kokku ja ei soosi ega kritiseeri ühtegi erakonda ega maailmavaadet.

VIIMATI LISATUD ARTIKLID

Paneelarutelu⟩ KOV valimised 2021: millest räägiti ja millest ei räägitud

Mis olid kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste kampaaniate põhiteemad ja millest oleks võinud rääkida, aga ei räägitud? Valimiskampaaniate teemapüstitustele ja avalikele aruteludele annavad paneeldiskussioonis oma hinnangu argumenteerimisekspert ja pikaaegne valimisvalvur Anna Karolin, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Martin Mölder, nõustamisettevõtte META asutaja ja partner, saate Poliitika.guru toimetaja Andreas Kaju ning Eesti Ekspressi ajakirjanik Joosep Tiks.… Continue reading Paneelarutelu⟩ KOV valimised 2021: millest räägiti ja millest ei räägitud

ERR-i žürii: tallinlaste valimisväitluse võitsid Kaljulaid ja Kõlvart

ETV “Valmisstuudio” selle sügise neljandas saates olid kõne all Tallinna teemad ning väitlesid Kristen Michal (Reformierakond), Marek Reinaas (Eesti 200), Martin Helme (EKRE), Mihhail Kõlvart (Keskerakond), Raimond Kaljulaid (SDE), Züleyxa Izmailova (Rohelised) ja Urmas Reinsalu (Isamaa). ERR-i žürii hinnangul võitsid debati Mihhail Kõlvart ja Raimond Kaljulaid. Martin Küüsmaa, Eesti Väitlusselts Saade oli Eesti suurimale omavalitsusele… Continue reading ERR-i žürii: tallinlaste valimisväitluse võitsid Kaljulaid ja Kõlvart

TASKUHÄÄLING ⟩ Esmavalijad küsitlesid Sulev Alajõed ja Andrei Korobeinikut

Pärnu Postimehe taskuhääling “Sõnu ei söö” annab valimiste eel mikrofoni esimest korda hääletuskasti juurde astuvate noorte kätte, kes pinnivad siinseid poliitikuid teravas ja tempokas ristküsitluses. Noored küsitlevad valimistel kandideerijaid lähtudes valimisprogrammidest ja lootuses, et see võiks esmavalijaid kõnetada. Eesti väitlusseltsi eestvedamisel valmiva ristküsitluste sarja kolmandas osas on esmavalija Aurelia Pärtelsoni vastane erakonna Eesti 200 Pärnu… Continue reading TASKUHÄÄLING ⟩ Esmavalijad küsitlesid Sulev Alajõed ja Andrei Korobeinikut