Valitsuskabineti simulatsioon - Tark Valija

Valitsuskabineti simulatsioon

Kooliaste: gümnaasiumiaste Õpilaste arv klassis: piiranguta Kestus: 2×45 minutit
Tunni teema: valitsuse rolli ja tegevustega tutvumine
Tunni eesmärgid:

  • Õpilased mõistavad riigieelarve ülesehitust, erinevate ministeeriumide
    haldusalas olevaid kulutusi ning kärpimise võimalusi.
  • Õpilane arendavad oma rühmatöö-, analüüsi- ja info leidmise oskuseid.
Hindamine:

  • Õpetaja võib hinnata õpilase panust simulatsioonis, st ettevalmistatud esitlust ja simulatsiooni jooksul küsimuste küsimise aktiivsust (õpilased peavad teistelt küsimusi küsima, et saada võimalikult positiivne hinne).
  • Samuti on võimalik hinnata grupi poolt ettevalmistatud esitlust kirjalikult.

Tunni osad

Ettevalmistus

Õpilased tutvuvad Eesti ministritega ning riigieelarvega.

Kirjeldus

NB! Harjutust on tõenäoliselt mõistlik tutvustada varem ning anda õpilastele aega simulatsiooniks ette valmistada.

  1. Õpetaja selgitab noortele simulatsiooni aluseks olevat olukorda: Eestis tuleb välja, et tarvis on teha kiiremas korras lisaeelarve, sest ootamatutel ja ettenägematutel põhjustel on riigieelarve maht langenud 1 miljardile eurole. Iga minister peab pakkuma enda haldusalas kärpeplaanid, et jõuda eesmärgini.
  2. Õpetaja jaotab klassi gruppideks vastavalt ministrite arvule Eestis. Iga grupp koosneb ministrist ja tema nõunikest.
  3. Grupid peavad ette valmistama enda kärpeplaani, mis hõlmab:
    1. millele täna ministri haldusalas kulutatakse;
    2. mida ja mis ulatuses kavatsetakse nüüd kärpida;
    3. mis kulutused alles jäävad.
      Kärpeplaan võiks mahtuda ühele A4 paberile.
  4. Algab valitsuskabineti istung, kus arutatakse kärpeplaane. Õpetaja selgitab õpilastele istungi ülesehitust. Klassis on paigutatud lauad selliselt, et klassi keskele on tekkinud konverentsilaud, mis mahutab ära kõik ministrid ning õpetaja, kes täidab peaministri rolli. Ministrite selja taga istuvad nende nõunikud (ehk ülejäänud grupiliikmed). Istungil võivad kõneleda vaid ministrid, nõunikud saavad oma mõtteid ministrile sosistada. Soovi korral võib õpetaja paluda õpilastel ministrite simuleerimiseks sel päeval riietuda ametlikumalt. Õpetaja peaministrina juhib istungit.
  5. Õpetaja peaministrina annab igale ministrile neli minutit aega, et tutvustada kiirelt enda haldusala ja teha ülevaade tänastest kulutustest ning kärpeplaanist. Iga ministri järel on teistel ministritel võimalik küsida küsimusi.
  6. Harjutus kestab kuni kõik ministrid on saanud võimaluse esitluseks. Õpetaja võib soovi korral määrata ühe õpilase riigisekretäriks, kelle ülesanne on kõigi ministrite kõnede ajal nende kärpeplaanide mahud Excelisse kanda, et teha hiljem järeldusi, kui lähedale istungi jooksul kärpe-eesmärgile jõuti.
  7. Õpetaja teeb koos õpilastega järeldusi sellest, kui lihtne või keeruline on kärpida riigieelarvet ning milline roll on erinevatel haldusaladel. Õpetaja selgitab õpilastele demokraatlikule riigikorrale omaseid tunnuseid.
Tagasiside

Õpilased saavad tagasisidet oma tööle terve tunni vältel kaasõpilaste küsimuste põhjal. Tunni lõpus saab õpilane tagasisidet õpetaja juhitud diskussiooni käigus.