Aktivism – väitluslik koosolek - Tark Valija

Aktivism – väitluslik koosolek

Kooliaste: gümnaasiumiaste Õpilaste arv klassis: piiranguta Kestus: 2×45 minutit
Tunni teema: aktivism
Tunni eesmärgid:

  • Õpilased tutvuvad lähemalt ühiskondliku aktivismi ja selle erinevate vormidega
  • Õpilased arendavad avaliku esinemise ja põhjendamise oskuseid
Hindamine:

Tunnis aktiivsemalt osalenud õpilastele võib anda positiivse hinde.

Märkused

See tunnikava keskendub töölehtedel välja toodud näitele, aga ülesande jaoks on võimalik kasutada erinevaid variatsioone. Hea on kasutada ühiskonnas aktuaalset probleemi ja keskenduda ühele organisatsioonile, kes selle probleemiga tegeleb. Lisaks väljatoodud aktivismi vormidele võib näiteks keskenduda erinevatele protesti vormidele (šokeerivad pildid vs kaasav ja toetav kampaania).

Tunni ettevalmistus

Õpetaja valmistab ette arutelus kasutatava stsenaariumi (vt Aktivism – tööleht).

Tunni kirjeldus

  1. Õpetaja arutab koos klassiga kodanikuühiskonna üle ja tutvutakse erinevat tüüpi aktivismi vormidega.
  2. Klass jaotub kolmeks grupiks ja iga grupp saab instruktsioonidega töölehed, mille alusel rühm peab esindama kindlat seisukohta. Õpetaja seletab harjutuse käiku ning tutvustab situatsiooni, mille üle grupid arutama hakkavad. Harjutuse eesmärk on läbi viia arutelu aktivismi erinevate vormide üle, kus grupid esindavad erinevaid võimalikke viise ühiskonnas muutust luua.
  3. Õpilased valmistavad tunnis või kodutööna ette enda grupi seisukohad.
  4. Organisatsiooni juhatuse grupp viib läbi väitlusliku arutelu. Arutelu alguses saab iga grupp kokkulepitud aja, et tutvustada enda pakutud lähenemist. Esitlustele järgneb juhatuse läbi viidud väitluslik arutelu. Koosoleku lõpus korraldab juhtiv grupp omalt poolt valitud meetodil hääletuse ning protokollija esitab ülevaate koosoleku käigust ja lõplikust otsusest.